Dr.Öğr.Üyesi Gökhan GÖKÇE – Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı

Online Görüşme Formu

Boyunda dar kanal, boyun omurları içinde omuriliğin veya sinir köklerinin geçtiği kanalın daralması sonucu omuriliğe veya sinir köklerine baskı yapabilen bir durumdur. Bu durumun nedenleri arasında yaşlanma ile oluşan dejeneratif değişiklikler, büyük boyutlu fıtıklar, omurlar arasında kireçlenme, ve romatizmal değişiklikler bulunabilir. Aşağıdaki sorulara verilen yanıtlar daha fazla bilgi sağlayacaktır:

1. Boyun dar kanalın belirtileri nelerdir?
Boyunda dar kanalın belirtileri arasında ense ve boyun ağrısı, ellerin kullanılmasında zorluk, ellerde uyuşma veya güçsüzlük, bacaklarda kasılmalar, mesane veya bağırsak fonksiyonlarında bozulmalar yer alabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda yürüme güçlüğü ve ellerin işlevsizleşmesi gibi daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

2. Boyun dar kanalın tanısı nasıl konur?
Boyun dar kanalın tanısı genellikle hastanın semptomlarına dayanır. Hastanın hikayesi ve klinik muayene önemlidir. Ayrıca Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak daralma ve omurilik hasarı değerlendirilebilir.

3. Boyun dar kanalın tedavi seçenekleri nelerdir?
Boyun dar kanalın tedavisi tıbbi ve cerrahi seçenekleri içerebilir. İlaç tedavisi, kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçları içerebilir. Fizik tedavi de ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Cerrahi tedavi gerektiğinde omurganın ön veya arkasından yaklaşarak daralmış bölgenin genişletilmesini içerebilir.

4. Cerrahi tedavi sonrası beklentiler nelerdir?
Cerrahi tedavi sonrası hastalar genellikle ağrı ve semptomlarda bir rahatlama yaşarlar. Ancak cerrahi sonrası rehabilitasyon ve izlem önemlidir. Cerrahi sonrası ağrı ve rahatsızlık hafif olabilir ve ağrı kesicilerle yönetilebilir.

 

Mesaj Gönder
1
Scan the code
Merhaba 👋
Yardım ister misiniz?